Matematik Özel Ders Neden Gereklidir? Faydalı mıdır?

Product by:
AnkaraÖzelDersMerkezi

Reviewed by:
Rating:
5
On 13 Eylül 2014
Last modified:13 Eylül 2014

Summary:

Matematik, öğrencilerimize sorulduğunda en az sevilen, en çok zorlanılan ve en ön yargılı olunan derstir. Matematik özel ders konusu da öğrenciye aynı seviyede zor ve sıkıcı gelir. Ama matematiğin mantığı kavranınca, zevkli ve gerçekten kolay bir hale gelir.

Ülkemizin eğitim sistemi tam anlamıyla kaliteli bir eğitim sunmamaktadır, bu nedenle aslında öğrencilerin daha kolay bir şekilde anlama ve bu anlamanın sonucunda sevme ihtimalleri olduğu halde matematikten ürkerler. Matematik bilgisi arttıkça, bu matematiksel bilgileri hem dersler, hem hayatın her evresinde kullanan öğrenci, matematiği sevmeye başlar. Matematik bilimi bin yıllardır insanlığın en büyük uğraşlarından biri olduğu gibi, her türlü alanın içinde kendine yer bularak, şu an içinde yaşadığımız modern dünyayı bize sunan bilimlerin başında gelir ve bizleri daha ileriye götürecek bilimlerden biridir. Bu yüzden matematik eğitiminin en iyi şekilde alınması önemlidir.

Eğitim sistemimizden kaynaklanan sorunlar nedeniyle okullarımızda kaliteli eğitim verme şansının pek fazla olmadığını hepimiz biliyoruz. Bunda kalabalık sınıflar, yetişmeyen müfredat nedeniyle öğrenci anlamadan geçilen konular, mantığa degil, ezbere dayalı okutulan bir program gibi bir çok neden birinci dereceden etkilidir. Peki bu eğitim sistemine rağmen çocuklarımızın başarıya ulaşmasını nasıl sağlayacağız? Bu durumda devreye “matematik özel ders” ya da hangi branşta ihtiyaç varsa “özel ders” giriyor.

Matematik Özel Ders Neden Önemlidir?

Öncelikle özel ders sistemi, bu güne kadar geliştirilmiş en etkili eğitim biçimidir. 20 kişilik sınıflarda eğitimciler çoğu zaman ögrenciler ile ilgilenme şansı bulamaz, öğrenciler sorularını, kafalarına takılanları rahatlıkla soramazlar. Verilen bu özel dersler ile öğrenciyle çok yakından ilgilenme fırsatına sahip oluruz, hangi konuda eksikleri varsa kolaylıkla tespit edebilir ve bu eksikleri çabuk bir biçimde kapatma şansı buluruz. Konuların teorik anlamda tamamen anlaşılmasının yanında, örnekler ve soru çözümleri ile pratik anlamda da öğrencilerin konuları tamamen kavraması sağlanır. Bir konuda bu niteliklere sahip özel ders eğitimi alan bir öğrenci, sınavlarda aynı konudan çıkan sorularda zorlanmaz ve doğruyu kolaylıkla bulabileceği gibi, hem pratik, hem teorik yeterli bilgiye sahip olması nedeniyle soruyu hızlı bir şekilde çözerek diğer sorulara daha kolay geçme imkanı bulacak, sınavı yetiştirememe ihtimali ortadan kalkacaktır.

Yine özel dersler ile öğrenci ve öğretmen ilişkisi daha sağlıklı ve karşılıklı paylaşımlara dayalı bir ilişki halini alacaktır. Bu da öğrencilerin öğretmenlerini kendilerine daha yakın görmesini saglayacağı gibi, bu öğretmenin verdigi derse de artık daha olumlu, daha sevimli bakacaktır. Özel ders öğretmenleri öğrencilerinin sadece akademik sorunları ile ilgilenmez. Öğrencilerinin kişisel problemleriyle de ilgilenerek, tecrübelerini aktararak, problemleri, konsantrasyon ve sınav dönemi sorunlarını aşmalarını sağlarlar. Nasıl ki bir boksörün profesyonel bir koça ihtiyacı varsa, ögrenciler de aynı şekilde bir koç ve yol gösterene ihtiyaç duyarlar.

Matematik özel ders konusuna odaklanalım. Öğrenciler konuları ve formülleri kitaplardan bile okuyabilir, öğrenebilirler. Ama asıl sorun, bu matematiksel formül ve işlemleri uygulamaktır. Matematik özel ders ile öğrenci, hem konu ve formülleri bir daha unutmamak üzere daha sistematik ve olayın mantığını kavrayacak bir şekilde öğrenir, ayrıca devamında onlarca soru çözümleri ile uygulama temelleri sağlamlaşır.

Matematik özel ders,günümüzde lüks olarak görülmemektedir.

Veliler ve öğrenciler, Matematik, Geometri gibi derslerde, özel derslerden büyük faydalar görmüş, yine kaliteli eğitim sunamayan 15-20 kişilik dersane sınıfları ve dersaneler ikinci plana itilmiştir. Bunların yanı sıra dersin öğrencinin uygun ve en iyi şekilde konsantre olabileceği zamanlara ayarlanabilmesi ve dershanelere oranla daha ucuz, cep dostu fiyatlar ile başarının daha kolay yakalanabilmesi matematik özel ders olayını çok önemli hale getirmiştir.
Özetlemek gerekirse, dershane veya özel okul gibi yüksek maliyetli orta kalitede eğitim veren kurumların yerine matematik özel ders eğitimi veren eğitim merkezleri ve eğitimciler başarıya daha kolay ve daha uygun fiyatlarla ulaştırır.