[BLOG] Matematiğin Sihiri – Matematik Özel Dersi

Blog on 1 Sep , 2014
Review of:

Reviewed by:
Rating:
5
On 31 Ağustos 2014
Last modified:10 Eylül 2014

Summary:

Yine öğrencilerimize eğlenceli gelen bir konuyla devam edelim.

“Aklından bir sayı tut, 5 ile çarp, 2 ile böl” gibi istekler ile karşındakinin tuttuğu sayıyı bulmayı amaçlayan matematiksel bir oyun vardır bildiginiz gibi. Özellikle orta ve lise dönemlerindeki öğrenciler için hoş ve ilginç gelen bir oyundur. Oyun şöyle, karşımizdakine aklından bir sayı tutmasını söyler, matematiksel işlemler ile bu sayının kaç olduğunu bulur ve karşımızdakini şaşırtırız. Bu bir ilizyon gibi gözükse de, tam tersi matematik bilimi ve matematiğin temeli olan sayılar ile alakalıdır. Haydi bir kaç tane daha böyle ilginç sayı oyunu oynayalım.

 matematik özel ders ankara

Oyun 1: Bu oyunda amaç karşımızdakinin tam doğum tarihini o söylemeden matematiksel işlemler ile bulmaktır. Beraber yapalım. Kaçıncı ayda doğduysanız (Ocak 1, Şubat 2 şeklinde…)   bu sayıyı 5 ile çarpın, 7 ekleyin ve yine 4 ile çarpın. Sonra 13 ekleyip, bu sayıyı 5 ile çarpın. Çıkan sayıya o ay içinde doğduğunuz günü ekleyin ve son olarak elde ettiğiniz sayıdan 205 sayısını çıkarın. Sonuç olarak bulduğunuz sayının ilk rakamları doğdunuz ayı, son rakamları gününü verecektir.

Oyun 2: Karşınızdakinin yaşı ve ev numarasını da birlikte bulabilirsiniz, bunun için; evinizin kapı numarasını 2 ile çarpın, bir haftadaki gün sayısı olan 7 ekleyin ve sonucu 50 ile çarpın. Yine çıkan sonuca yaşınızı ekleyip, bir yılın sahip olduğu gün sayısı olan 365 çıkarın. Son olarak 15 ekleyin. Elde ettiğiniz sayının son iki hanesi yaşınız, öncekiler ev numaranız olacaktır.

Oyun 3: Belki de en işe yarar oyun bu olacaktır. Hangi günde doğduğunuzu takvimden doğduğunuz yıla bakmadan bilebilir misiniz? Ya da tarih ders kitaplarınızda 14 Temmuz 1789 tarihini görürsünüz, ya da her hangi merak ettiğiniz özel bir tarihin hangi güne denk geldiğini merak edersiniz. Pazartesi? Haftasonu? Birazdan yapacağımız kısa işlem ile istediğiniz tarihin hangi güne geldiğini bulabileceksiniz.

+Doğum yılınızın ya da merak ettiğiniz yılın son iki rakamını alın, örneğin 1994 yılında doğduysanız 94 sayısını alın.

+Bu sayıyı 4‘e bölün, sonuç 23.5 olacak. Artanları atarak tam sayıyı yazın yani 23.5 değil, 23.

+Aşağıda ayların sayıları olarak verdiğimiz bölümden hangi ayda doğduysanız, o ayın sayısını alınız.

+Ayın hangi gününde doğduysanız bu sayıyı da yazın. Ve bu sayıları toplayın. Yani 2 Şubat 1994 doğumlu birinin hangi günde doğduğunu hesaplamak için şu işlemi yapıyoruz, 94+23+4+2=123.

Elde ettiğimiz 123 sayısından 7’nin katlarını çıkarın,  yani 7’nin 17 katı 119dur, 123 sayısından 119’u çıkardığınızda 4 kalır. Sonuç kısmından 4’ün hangi güne ait sayı olduğuna bakın. Sonuç olarak, 2 Şubat 1994 tarihinin Çarşamba gününe denk geldiğini anlıyoruz.

Aynı hesapla 14 Temmuz 1789 tarihinin de Cuma gününe denk geldiğini bulabilirsiniz.

Ayların sayıları :Ocak 1 , Şubat 4 , Mart 4 , Nisan 0 , Mayıs 2 , Haziran 5 , Temmuz 0 , Ağustos 3 , Eylül 6 , Ekim 1 , Kasım 4 , Aralık 6 
Sonuç : 2 Pazartesi , 3 Salı , 4 Çarşamba , 5 Perşembe , 6 Cuma , 0 Cumartesi , 1 Pazar

Doğum yılınız artık yıl yani 366 günlük yıl ise, aylarda şu değişikliği yapınız : Ocak 0 , Haziran 3

Matematik birazcık çalışma ve biraz Matematik Özel Dersi ile size de hoş ve eğlenceli gelecektir, sevgiler.

ankara matematik özel ders